Donovalská 1659/32, Praha 4 - Chodov, Tel.: 222 946 014, 775 553 559, klinika@veterinadonovalska.cz

Ordinační hodiny: PO-PÁ 8-20 hod, SO 9-12 hod, NE 16-19 hod

Kastrace pes

Informace pro klienty - kastrace psa

 

PŘED ZÁKROKEM:

 

1) Na operační zákrok je třeba se objednat. To lze učinit osobně, telefonicky, výjimečně e-mailem.

 

Termín operace: ...................................

 

2) U některých pacientů je vyžadováno také předoperační vyšetření. Velké předoperační vyšetření zahrnuje klinické vyšetření, 2 rtg snímky, ekg, vyšetření moči, odběr a vyšetření krve. Toto vyšetření lze provést 1 a více dní před operačním zákrokem. Odběr a vyšetření krve lze provést v den zákroku.

 

Termín předoperačního vyšetření: ........................................

 

2) Před zákrokem je třeba dodržet 6-12 hodin hladovku a 1 hodinu před zákrokem je nutné zamezit přístupu k vodě. Je vhodné přinést vlastní deku nebo ručník z domova na přikrytí.

 

3) Abychom se mohli Vašemu zvířátku plně věnovat, je nezbytné, abyste na objednaný zákrok přišli včas v udanou hodinu. Pokud to z jakéhokoliv důvodu nebude možné, prosím, zavolejte nám a určitě se budeme schopni s Vámi domluvit na řešení.

 

4) Poté, co přijdete na zákrok, pejska si klinicky vyšetříme. Pokud je pes klinicky v pořádku, domluvíme si s Vámi termín vyzvednutí (3 až 4 hodiny po zákroku, aby se pes budil s námi pod dohledem) a Vy odcházíte. Proč neuspáváme pacienty s Vámi? Snažíme se, aby vše probíhalo v klidu, za co nejnižší spotřeby anestetik a bez zbytečného otálení. Váš pes po Vás po Vašem odchodu chviličku bude tesknit, ale pak si na nás zvykne a podle našich zkušeností pak i lépe snáší úvod do anestezie. Pokud se vyskytnou jakékoliv komplikace, nemusíme dělit naši pozornost mezi majitele a pejska, ale věnujeme 100% naší pozornosti Vašemu zvířeti.

 

Termín vyzvednutí zvířete: ..........................................

 

ZÁKROK:

 

1) Po úvodu do anestezie dostane pejsek do tlapky kanylu a dále je anestezie vedena přesným dávkováním anestetik do žíly dle potřeby a je tak dosaženo ideální hloubky spánku. Nitrožilní kanylu vyndáváme až druhý den při kontrolním vyšetření.

 

2) Pejska poté položíme na záda, oholíme bříško a vydezinfikujeme operační pole. Pokud víte, že má Vaše zvíře alergii na jod, nezapomeňte nás na to upozornit! Zatímco sestřička chystá operační sál, nástroje a umisťuje psa do správné polohy vhodné k operaci, veterinární lékařka se již myje speciálními roztoky a chystá se tak přímo k zákroku. Ihned po umístění psa do správné operační polohy pak může doktorka začít s operací, čímž šetříme zvířátku čas a anestezie je tak co nejkratší.

 

3) Chirurgický řez je veden za vyústěním penisu před šourkem. Kastrace psa spočívá v operativním vyjmutí obou varlat a následném sešití rány minimálně ve dvou vrstvách.

 

4) Po dokončení operace je pejsek umístěn do hospitalizačního boxu s vyhřívanou podložkou a přikryt. Samozřejmostí je infuzní terapie, antibiotická clona a léky proti bolesti. Následně bedlivě sledujeme, zda se Váš pejsek z anestezie dobře budí.

 

5) I přesto, že děláme vše, co je v našich silách, abychom předešli nebo omezili rizika a komplikace, které souvisí s anestezií nebo samotným zákrokem, může dojít ke komplikacím. Při řešení těchto komplikací se může navýšit cena předpokládaného zákroku. V extrémních případech může dojít i k úhynu pacienta, toto riziko je však velmi malé.

 

CO DOMA:

 

1) Poté, co přijdete domů, dejte pejska na teplé a klidné místo na zem. Pokud se pes nebrání, tak ho přikryjte a můžete k němu pod dekou přiložit PET-lahve naplněné teplou vodou. Zamezte pejskovi dnes v přístupu na postel, pohovku, křeslo. Reakce jsou díky anestetikům zpomalené a hlavně nepředvídatelné, pes by z nábytku mohl snadno spadnout a zranit se. Venčení dnes provádějte jen nezbytně nutnou dobu a na vodítku. Pejsek se po anestezii může leknout podnětů, které by mu normálně nevadily, a mohl by Vám třeba vběhnout pod jedoucí auto. Samozřejmostí je až do vyjmutí stehů dodržení klidovějšího režimu - pohyb by měl být kontrolovaný, procházky kratší, nechoďte na cvičák a psí závody.

 

2) Během anestezie psi spí s otevřenými víčky, proto mají oči namazané mastičkou proti vyschnutí rohovky. Očí si nemusíte nijak všímat, během pár hodin mast z očí vymizí sama.

 

3) K vodě nechte psovi volný přístup ihned po příchodu domů, ale nenuťte ho pít (má zpomalený polykací reflex, mohla by vodu vdechnout).

 

4) Nažrat svému pejskovi dejte zhruba za 4 hodiny po příchodu z ordinace v množství cca 1/5 běžné denní porce, pokud porci s chutí sní a nebude zvracet, krmte ji takto po menších porcích. I druhý den raději krmte vícekrát denně menší porce.

 

5) Pes může 1-2x zvracet, což je normální reakce na anestetika. Většinou k tomu dochází u zvířat, která zvracela již při úvodu do anestezie a na tento fakt Vás upozorníme.

 

6) Pes dostal léky proti bolesti a proti zánětu, ale samozřejmě bolest v prvních dnech cítit trochu může. Nemusíte se ale bát ho opatrně zvedat a přenášet, hojení rány tím jistě neohrozíte.

 

7) Povrch rány je kryt plastickým zeleným/stříbrným obvazem, který se časem (cca 10 dní) odrolí. Ránu je nutné chránit. Pejskům dáváme plastový límec, který by měl mít na sobě neustále. Límec se musí připevnit pomocí obojku, proto si ho, prosím, nezapomeňte vzít s sebou. Pokud obojek nemáte, nasadíme pejskovi obojek od nás. Límec doma nezkracujte. Ochrana rány je nutná, rána svědí a pes by si ji jazykem mohl rozlízat, vnést do ní infekci a v krajním případě i vylízat stehy. Ve slinách psů sice opravdu je „desinfekční“ látka, ale v tlamě má Váš pejsek spousty bakterií, které žijí na zubním plaku na zubech a ty by pes jazykem na ránu snadno přenesl. Zánět rány z důvodu olízání psem je jedna z vůbec nejčastějších pooperačních komplikací, které se ale lze vhodnou ochranou rány snadno vyhnout. Pokud si pes do rány zanese infekci, je v krajním případě nutné ho znovu uvést do anestezie a provést reoperaci okrajů rány.

 

8) V nově vzniklém volném prostoru, který vznikl v šourku po vyjmutí varlat, se po operaci někdy hromadí raný sekret a místo je oteklé. Druhý den po kastraci přijďte na kontrolu a tuto komplikaci případně budeme řešit. V případě, že bude vše v pořádku, vyjmeme kanylu a místo přelepíme náplastí. Tuto náplast sundejte zhruba za 2 hodiny. O ránu není třeba se nijak starat, jen ji 1x denně zkontrolujte. V případě mokvání, výtoku sekretu, zarudnutí, zduření či náhlého zmizení zelené/stříbrné barvy neváhejte a přijďte na kontrolu.

 

Termín kontrolního vyšetření: .......................................

 

10) Za 10 dní přijďte na vyjmutí stehů. Límec můžete sejmout 1-2 dny po vyndání stehů.

 

Termín vyjmutí stehů: ............................................

 

V případě jakýchkoli obtíží neváhejte a kontaktujte nás!

 

CO POZDĚJI:

 

Po úplném zhojení rány nemá kastrovaný pejsek jakákoli omezení. Pouze mají kastrovaná zvířata sklony k obezitě, doporučujeme přejít po kastraci na krmivo určené pro kastrované psy. Rádi Vám v této oblasti poradíme.