Donovalská 1659/32, Praha 4 - Chodov, Tel.: 222 946 014, 775 553 559, klinika@veterinadonovalska.cz

Ordinační hodiny: PO-PÁ 8-20 hod, SO 9-12 hod, NE 16-19 hod

Může se coronavirem nakazit i pes nebo kočka?

12. 3. 2020

V souvislosti s aktuální pandemií onemocnění novým koronavirem (COVID-19) se objevují dotazy na možné šíření viru zvířaty.

 

Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru.

 

Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka.

 

Psovi, u nějž se 27. února objevily v testech stopy koronaviru, který u lidí způsobuje nemoc COVID-19 byly odebrány vzorky celkem třikrát. Výsledky detailního výzkumu ukázaly, že „v současné době nejsou důkazy o tom, že by se domácí zvířata mohla stát zdrojem infekce nemoci COVID-19, nebo že by mohla sama onemocnět.
Analýza prokázala, že u psa bylo ▪️velice nízké množství viru▪️, který se v něm zřejmě nemnožil a že tedy o případ přenosu ze člověka na zvíře šlo.
Toto množství je tak malé, že nestačí k přenosu nákazy na dalšího člověka, uvádí vědci.

 

Zdroje: www.svscr.cz,  WSAVA


Více: https://www.oie.int/en/scientific-expertise/specific-information-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus/?fbclid=IwAR1W1fG2RDbYjo-7voqxGcloBOOtb2DsY6eq6gTW4RIh9w_unXud_WhM8cs

https://wsava.org/news/highlighted-news/the-new-coronavirus-and-companion-animals-advice-for-wsava-members/

Další informace ohledně nákazy COVID-19 lze nalézt například také na webových stránkách Evropské Komise: https://ec.europa.eu/health/coronavirus_en či na stránkách Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china